Vybíráme koupelnové osvětlení
Nakupujete-li koupelnová svítidla, je potřeba si uvědomit, že většina koupelen, zvláště v bytech není vybavena žádným oknem a pokud ano, tak jen velmi malým, které nesplňuje základní požadavky na delší pobyt v místnosti s přirozeným světlem. Už proto je potřeba osvětlení do koupelny pořizovat s vyšší pečlivostí než do pokojů prosvětlených denním světlem.
Rozdělení koupelnového osvětlení
Prve je potřeba se zaměřit na rozměry koupelny a rozmístění jednotlivého zařízení, jako je vana, sprchový kout, záchod, zrcadla apod. Zpravidla rozdělujeme svítidla do koupelny na stropní svítidla, sloužící jako centrální osvětlení, které aktivujete zpravidla vždy při vstupu do koupelny. Nezřídka mohou centrální koupelnové osvětlení tvořit vhodně rozmístěná nástěnná svítidla v dostatečném počtu.
Druhou skupinou, kterou využíváte opět velmi často, jsou koupelnová svítidla nad zrcadlo. Vybírejte vždy svítidla odpovídající velikosti zrcadla, aby s dostatečnou intenzitou osvětlili co možný největší plochu zrcadla a vy jste tak měli jasný a plnohodnotný přehled při tvorbě účesu, holení a dalších běžných činnostech, které jsou před zrcadlem vykonávány. V nabídce jsou varianty s připojením na 230V a centrálním vypínačem, najdete zde ale také koupelnové svítidlo s vypínačem vlastním.
Poslední skupinou, kterou ocení výhradně ženy jsou koupelnová zrcadla s osvětlením. Tato osvětlená zrcadla a zrcátka, pro detailní zobrazení vaší tváře a zpravidla s možností natáčení a přibližování přímo před obličej k zajištění maximálního detailu zobrazení. Podsvícení poskytne dostatečný světelný komfort, díky kterému Vám neunikne žádný detail vaší tváře.
Koupelna = voda, jak je to s bezpečností?
Z důvodu ochrany před úrazem el. proudem, by jste se neměli pokoušet instalovat koupelnové osvětlení k bezprostřední vzdálenosti k vaně, sprchovému koutu, umyvadlu nebo bidetu (samozřejmě ani dovnitř). Od okrajů zmiňovaného koupelnového vybavení je nutné dodržovat minimální vzdálenost 2,25 m do výšky a 0,6m do šířky. Víme, že v některých případech není snadné tuto vzdálenost dodržet (malé panelákové koupelny).
Myslete ale na vaše zdraví a zdraví vaší rodiny. Raději si chvíli lámejte hlavu se správným umístěním, než abyste byli nuceni volat sanitku. Koupelnová nástěnná svítidla zpravidla mohou být umístěna v dostatečné vzdálenosti a není třeba porušovat stanovený odstup. Jak bezpečně řešit rozmístění svítidel v koupelně vypovídá podrobně toto schéma:
ZÓNA 0 - Vnitřní prostory vany nebo sprchového koutu. Zde se nedoporučuje instalace svítidel.
ZÓNA 1 - Prostory od vany nebo sprchového koutu až do výšky 2,25m. Zde se nedoporučuje instalace svítidel.
ZÓNA 2 - Prostory okolo vany nebo sprchového koutu do vzdálenosti 0,6m a výše než 2,25m se mohou instalovat svítidla pokud zde nehrozí postříkání svítidla stálým proudem vody. Tato svítidla mají mít nejnižší hodnotu krytí IP 44.
ZÓNA 3 - Ostatní prostory, kde pokud nehrozí přímý styk s vodou ani kondenzace vodních par, je možné použít svítidla s hodnotou krytí od IP 21.
Co znamená hodnota IP?
IP hodnota je údaj, jenž nám říká, jak moc, je dané svítilo chráněné před vniknutím prachu a vnější vlhkostí. Ve většině místností to nemusíte vůbec řešit, v koupelně si tuto hodnotu ale vždy zkontrolujte. Jak již bylo znázorněno na schématu - minimální výše IP pro osvětlení v koupelně v předepsané vzdálenosti od zdroje vody je 44. V malých, špatně větraných koupelnách toto pravidlo dodržujte bez výjimky - tedy vždy ip 44 koupelnové svítidlo. Naopak u velkých koupelen, resp. Ještě dál v zóně 3, si můžete pořídit o něco méně chráněné nástěnné či stropní svítidlo do koupelny (min. hodnota IP - 21).
Nejste si úplně jistí? Pomůžeme vám!
Pokud si s výběrem nejste jisti, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu od toho, abychom Vám s výběrem pomohli! Prodáváme svítidla již několik desítek let, provádíme návrhy osvětlení a sdílíme naše znalosti s vámi. Svěřte se do naší péče a my se vynasnažíme aby jste byli spokojeni!